Державне агентство
відновлення та розвитку
інфраструктури України

» Водіям та перевізникам » Великогабаритні та великовагові транспортні засоби

Великогабаритні та великовагові транспортні засоби

Порядок видачі погоджень на маршрути проїзду великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування України

Визначення наднормативних транспортних засобів 

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 83 від 02.02.1993 р. "Про Порядок збору та використання коштів для фінансування витрат, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг загального користування" з додатком № 3 та із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 30 від 18.01.2001.р. до наднормативних транспортних засобів (НТЗ) належать транспортні засоби, в яких перевищені такі параметри:

- хоча б один із перевищує за шириною  2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м;

- фактична маса перевищує 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Примітка
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
 

Основними документами, що регулюють процедуру видачі погодження на маршрут, є: 

• «Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорога­ми, вулицями та залізничними переїздами»;

• «Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові   та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування».

Основним документом, який дає право на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів (ВВТЗ) автомобільними дорогами загального користування, вулиця­ми й залізничними переїздами та визначає умови й режим їх проїзду, є дозвіл, що видається перевізнику Державтоінспекцією при погодженні з дорожніми, комунальними, залізничними та іншими підприємствами й організаціями після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд.

Дозвіл видається:

- Департаментом   Державтоінспекції МВС - у разі виїзду за межі України або в'їзду на її територію;

- Департаментом Державтоінспекції МВС або управліннями (відділами) Державтоінспекції головних управлінь МВС в областях та місті Київ, якщо маршрут пролягає в межах області, між областями або між Києвом та іншими адміністративно-територіальними одиницями;

- міськими або районними підрозділами Державтоінспекції - якщо маршрут проходить у межах міста, району.

Дозвіл видається на одноразовий проїзд, а при постійному маршруті - на кілька проїздів, але не більше ніж на три місяці.

Погодження маршруту проїзду ВВТЗ видається дорожніми, комунальними, залізничними та іншими підприємствами й організаціями. Цей документ підтверджує можливість без­печного проїзду.

Якщо маршрут ВВТЗ проходить автомобільними дорогами загального користування кількох областей, перевізник зобов'язаний погодити його з Державним агентством автомобільних доріг України або уповноваженими ним підприємствами; якщо не виходить за межі однієї області, він погоджується з відповідним підприємством Укравтодору, якщо ж проходить вулицями населених пунктів, перевізник погоджує його з власниками автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноваженими ними організаціями, які відповідають за експлуатаційне утримання цих об’єктів.

Перевізник, який має намір використовувати ВВТЗ, зобов'язаний не пізніше ніж за три доби до початку перевезення звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту, у якій повинні міститися відомості про характер і категорію вантажу, загальну масу навантаження на вісь (осі), габарити, технічну характеристику ВВТЗ, строк перевезення та маршрут.

Погодження проїзду ВВТЗ дорожньою організацією здійснюється на підставі вивчення маршруту руху та експертної його оцінки не пізніше 10 днів після оплати.

Заявки па проїзд ВВТЗ, які перевозять вантажі з метою запобігання чи ліквідації надзвичайних ситуацій або наслідків стихійного лиха, аварій тощо, розглядаються позачергово, а плата за проїзд ВВТЗ не стягується.

Також слід зазначити, що плата за проїзд ВВТЗ автомобільними дорогами загального користування здійснюється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на день проведення розрахунку, та вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Кошти спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Кількість проїздів за визначеним маршрутом та їх термін вказуються в погодженні, термін дії якого на одноразовий проїзд ВВТЗ установ­люється відповідно до чинних нормативно-правових актів та визначається залежно від протяжності маршруту перевезення, технічних характеристик транспортного засобу (загальної маси з вантажем).

 Витяг із Порядку оформлення погодження проїзду ВВТЗ автомобільними дорогами України:

У разі затримки або відміни руху ВВТЗ (через погодно-кліматичні умови, несправність транспортного засобу тощо) перевізник не менш як за добу до дати початку перевезення звертається до відповідних підрозділів МВС та уповноважених Укравтодором підприємств, якими було надано погодження маршруту та дозвіл щодо перенесення строку. За відсутності такого звернення або в разі пропущення встановленого строку вважається, що великоваговий та (або) великогабаритний транспортний засіб здійснив проїзд, погодження використане, а плата за проїзд сплачена й не підлягає поверненню.

У разі відмови замовника від перевезення плата за проїзд ВВТЗ може бути йому повернена тільки після його офіційного звернення до дорожньої організації, яка видала відповідне погодження, разом із підтвердженням ДАІ про те, що дозвіл на підставі отриманого погодження не видавався або був повернутий у зв'язку з відмовою замовника.

Процедура подання заявок та отримання погоджень

При міжобласних перевезеннях лист-заявка адресується директору Департаменту автомобільних доріг Державного агентства автомобільних доріг України, тел./факс (044) 287-72-92.

Форма листа-заявки при міжобласних перевезеннях.doc

При обласних перевезеннях лист-заявка адресується начальнику Служби автомобільних доріг у Рівненській області,  тел./факс (0362) 26-46-60 (працює цілодобово), e-mail: avtodor@mail.rv.ua

Форма листа-заявки при обласних перевезеннях.doc

Послідовність отримання погоджень:  

 ·         надсилання листа-заявки (при наявності, вказуйте електронну адресу);

 ·         отримання рахунків (по заявках, що надіслані електронною поштою, рахунки будуть направлені на вказану замовником електронну адресу);

 ·         сплата по рахунках;

 ·         надсилання копії платіжного доручення зі штампом банку про проведення плати за проїзд. На копії вказати терміни проїзду;

 ·         отримання погодження (по заявках, що надіслані електронною поштою, погодження буде направлено на вказану замовником електронну адресу).

 
Увага!

Для оперативного отримання рахунків та погоджень оформляйте, будь-ласка, листи-заявки без помилок і відповідно до форми, що приведена нижче.

Документи, що оформлені з грубими помилками розгляду не підлягають (довідки за телефоном (050) 460-07-73).

По заявках, що надіслані електронною поштою, рахунки та документи будуть оперативно поступати на вказану замовником електронну адресу, що позбавить Вас необхідності багаторазово додзвонюватись по телефону.